Jak dbać o skórę delikatną, skłonną do podrażnień?

Skóra wrażliwa i skłonna do podrażnień wymaga szczególnej dawki pielęgnacji. Jednocześnie wcale nie oznacza to stosowania dużej ilości kosmetyków. Należy przede wszystkim stawiać na ich jakość. Dodatkowo koniecznie jest wzmocnienie bariery hydrolipidowej.

Oczyszczanie i pielęgnacja skóry delikatnej i skłonnej do podrażnień

Kosmetyki do skóry delikatnej i skłonnej do podrażnień powinny mieć prosty skład, a przy tym naturalny. W żadnym wypadku nie można sięgnąć po produkty z parabenami, które uszkadzają warstwę hydrolipidową. W procesie codziennego oczyszczania na pewno niezbędny jest płyn micelarny, który nie narusza warstwy ochronnej, a wręcz ją wzmacnia. Zawiera micele, które wnikają w głębokie warstwy skóry i usuwają nie tylko zanieczyszczenia, ale też sebum. Płynu micelarnego należy używać nie tylko do demakijażu, ale też zaraz po przebudzeniu, by usunąć zanieczyszczenia powstałe w nocy. Po przemyciu skóry tym kosmetykiem należy odczekać około 10 minut i przemyć skórę zimną wodą. Dzięki temu pobudzi się krążenie, w efekcie skóra będzie lepiej wchłaniać składniki odżywcze. Jeżeli zmagacie się z podrażnieniami, możecie jeszcze przemyć skórę kostkami lodu. Teraz czas na żel. Tutaj koniecznie wybierzcie taki, który ma działanie antybakteryjne, ale i koi podrażnienia. Bardzo dobrze sprawdzi się kosmetyk z aloesem. Możecie jeszcze przemyć skórę naparem z mięty czy rumianku. Na koniec nakładamy krem nawilżający z dodatkiem kwasu hialuronowego.

Jak wzmocnić barierę hydrolipidową?

Bariera hydrolipidowa skóry to jej specjalna warstwa ochronna. Jest ona zbudowana z wody i lipidów. Znajduje się w powierzchniowej warstwie naskórka. Pełni naprawdę ważną rolę. Otóż zabezpiecza ona przed drobnoustrojami czy bakteriami. Jednocześnie na skutek niewłaściwej pielęgnacji można bardzo szybko ją uszkodzić. Na szczęście w takiej sytuacji odpowiednia pielęgnacja będzie bardzo pomocna. W takim przypadku możecie wybrać kosmetyki z masłem shea. Ale też doskonale sprawdzą się produkty z dodatkiem kwasu hialuronowego, który tworzy właśnie warstwę ochronną. Należy na jakiś czas zrezygnować z mechanicznego mycia skóry za pomocą szczoteczek. W żadnym przypadku nie można stosować także kosmetyków z retinolem. Polecamy za to maseczkę z dodatkiem awokado oraz płatków owsianych. Jej przygotowanie jest banalnie proste. Otóż wystarczy tylko ugotować 1/3 szklanki płatków owsianych w 200 ml wody. Gdy masa zgęstnieje i wystygnie, dodajemy do niej połówkę dojrzałego awokado. Całość mieszamy na gładką masę. Następnie nakładamy na skórę twarzy i po około kwadransie zmywamy letnią wodą. Na koniec aplikujemy krem z dodatkiem kwasu hialuronowego.

Małe zmiany, a duże efekty – czyli dlaczego warto olejować skórę twarzy?

Czasami małe zmiany dają duże efekty i nie inaczej jest w przypadku pielęgnacji. Otóż możecie zastosować olejowanie skóry, które nie tylko nawilża, ale i wzmacnia płaszcz lipidowy, a do tego opóźnia proces starzenia się. Do tego celu polecamy olejek kokosowy, który ma świetne i skuteczne działanie. Nakładamy go na skórę twarzy, najlepiej po zmyciu makijażu i przemyciu cery tonikiem z ogórkiem. Następnie wklepujemy bardzo delikatnie kosmetyk. Po około 10 minutach zmywamy go letnią wodą z dodatkiem żelu. Na koniec oczywiście trzeba jeszcze nałożyć krem odżywczy. Tutaj rekomendujemy kosmetyk z kwasem hialuronowym i niacynamidem.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz