Kolory w Twoim domu. Jak dobierać kolory do charakteru wnętrza?

Budując nowy dom musimy się skupić nie tylko na poszczególnych etapach realizacji, lecz również na kwestii wykończenia wnętrza. Na każdym kroku musimy dokonywać wyborów, począwszy od projektu domu, a skończywszy na kolorach ścian. Jak dobrać barwy, by wnętrze nie tylko było stylowo urządzone, ale również oddawało nasz charakter? Sztuka doboru kolorów nie jest łatwa, lecz nadrzędna zasada jest jedna – w domu powinno się nam mieszkać przyjemnie, nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale tez estetycznym. W nadaniu wnętrzu harmonijnego i eleganckiego charakteru ogromną role odgrywają kolory. 

galeriadomow.pl

Kolor ma znaczenie

Najogólniej barwy można podzielić na ciepłe i zimne, a także na te, które bardziej energetyzują oraz te, które uspokajają. Filozofia kolorów, oparta na tym rozumieniu, nie jest wynalazkiem projektantów wnętrz, lecz prawdziwym i zbadanym zjawiskiem wynikającym z interakcji ludzkiego mózgu z poszczególnymi kolorami. Wśród tonów bardziej relaksujących, modne w ostatnim okresie są odcienie zieleni – zarówno ciemne, jak i delikatne pastele. Zieleń tworzy wrażenie jedności z naturą co przyczynia się do odprężenia i pozyskania pozytywnej energii, bez nadmiernego stymulowania narządu wzroku. Chociaż nie sprawdza się idealnie w biurze, to już jako akcent w salonie lub w otwartej strefie wypoczynkowej może być doskonałym wyborem. 

W przeciwności do zieleni, warto wspomnieć wszelkich odcieniach koloru żółtego, który zawsze kojarzony jest z dobrą energią, witalnością i radością. To bez wątpienia kolor dla wszystkich optymistów. Odcienie cytrynowe, musztardowe, złociste – tego rodzaju barwy na ścianach z pewnością naładują pozytywną energią i ożywią wnętrze. Trzeba jednak uważać z energetycznymi kolorami – mimo że przyciągają uwagę, w nadmiarze mogą przytłoczyć, dlatego warto zrównoważyć je bardziej stonowanymi dodatkami i stosować głównie jako kolor akcentowy.

galeriadomow.pl

Kolory salonu – odbicie Twojego charakteru. 

Pokój dzienny to jedno z najbardziej zróżnicowanych pod względem możliwości kolorystycznych miejsc w całym całym domu. Może on pełnić różną funkcję, w zależności od tego, jakie projekty domów wybraliśmy do realizacji.  Jeśli budujemy dom z otwartą strefa dzienną złożoną z kuchni i salonu cała przestrzeń musi być harmonijna. Strefa kuchenna i salonowa muszą ze sobą współgrać i tworzyć spójną całość. Inaczej podejdziemy do salonu oddzielonego od kuchni. Tu musimy się skupić wyłącznie na jednym pomieszczeniu i mamy większe pole manewru. Nowoczesne projekty domów, w przeważającej większości, zakładają otwartą strefę dzienną, w której salon łączy się z kuchnią i jadalnią. To z reguły słoneczne miejsca, w których tętni życie całego domu. W zależności od pożądanej atmosfery, w salonie sprawdzą się zarówno ciepłe, jak i chłodne barwy. Opisana wyżej ciemna zieleń, kojarząca się z dostatkiem, elegancją, jak również z naturą, a co za tym idzie spokojem i relaksem, może być atrakcyjnym wyborem na ściany salonu. Doskonale harmonizuje z bielą, szarościami i złotem, które warto wyeksponować w dodatkach oraz meblach. Jako kolor kojący wnętrze i relaksujący oko domowników dobrze komponują się różne odcienie niebieskiego. Trzeba jednak uważać i zachować umiar,  zwłaszcza w przypadku jaśniejszych tonacji niebieskiego, które mogą wprowadzić zbyt infantylny charakter, rodem z pokoju dziecięcego. Warto przełamać je szarymi i beżowymi dodatkami oraz elementami o metalicznym charakterze. 

Salon i sypialnia to miejsca, w których kolor odgrywa największą rolę. Dobór kolorystyki w innych pomieszczeniach wydaje się sprawą drugorzędną, lecz nie można jej zbagatelizować. Dom pod względem kompozycyjny powinien być w całości harmonijny i nie odstawać radykalnie od przyjętego stylu. Oczywiście, jeśli myślimy o pokojach dzieci, to ich kolorystyka będzie ewoluowała wraz z cyklem dorastania. Niejednokrotnie kolor ścian przykryją plakaty nastoletnich idoli i to, na jaki kolor będą pomalowane będzie miało drugorzędne znaczenie. Pamiętajmy aby kolory, ich intensywność i wszechobecność nie zburzyły przyjemności przebywania w domowych wnętrzach. Dom powinien nam służyć, jako miejsce odpoczynku i czerpania dobrej energii do życia. Odpowiedni dobór kolorów może nam tylko w tym pomóc.

galeriadomow.pl

Przyjemne i łagodne barwy sypialni. 

Innymi zasadami będziemy się kierować wybierając kolory do sypialni. To miejsce o wiele bardziej intymne, prywatne, do którego nie mają wstępu zaproszeni goście, nie musimy się zatem kierować ogólnie przyjętymi normami estetycznymi. Sypialnia utrzymana w minimalistycznych, stonowanych kolorach to prawdziwa oaza spokoju, ciszy i zdrowego snu. Oczywiście nie trzeba rezygnować całkowicie z koloru. Jeśli nadużyjemy jednej barwy i będziemy mieli ściany w kolorze białym, a do tego łóżko, narzuty i meble również w odcieniach bieli, to możemy być równie silnie przytłoczeni, jak poprzez ściany w ciemnych kolorach. W sypialni warto eksperymentować z lekkim oświetleniem, odcieniami szarości, beżów i łagodnymi tonacjami ciepłych oraz zimnych barw. Warto je wybrać jako ścianę z kolorystycznym akcentem, w postaci narzuty na łóżko, czy dodatków w rodzaju poduszek, czy fotela. Całość można uzupełnić jasnym drewnem, aby stworzyć atmosferę spokoju i zwiększyć kontakt z naturą w sypialni.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz