Jak myć włosy, by im nie zaszkodzić?

Świadoma pielęgnacja włosów zaczyna się od mycia. Czy robisz to prawidłowo?

Sposób, w jaki myjemy włosy, bardzo szybko wchodzi w nawyk i nie zastanawiamy się nad nim. Przez lata, nie weryfikujemy, czy robimy to dobrze, a niestety wiele z nas popełnia popularne błędy, które odbijają się na jakości naszej fryzury. Przyjrzyjmy się temu procesowi krok po kroku.

Wybór szamponu do włosów

Twoim włosom i skórze głowy nie jest obojętne, czego użyjesz do mycia. Zbyt silny detergent, o długim i skomplikowanym składzie stosowany za każdym razem, może powodować podrażnienia, a tylko ze zdrowej, w pełni sił skóry mogą wyrastać mocne, lśniące włosy. Nadmiar chemii osłabi również włosy i może niszczyć ich strukturę. Do częstego użytku wybieraj więc delikatne produkty z naturalnymi składnikami. Bardzo fajnie sprawdzają się tu szampony w kostce. Są nie tylko łagodne dla włosów i skalpu, ale również ekologiczne z racji na ich skład oraz opakowanie. Zwróć uwagę na to, by unikać takich substancji jak: SLS, SLES, PEG. Raz w tygodniu sięgnij po szampon silnie oczyszczający – rypacz.

Bezpieczne techniki mycia głowy i włosów

Aby zminimalizować ryzyko podrażnienia wrażliwej skóry, nie powinno się wylewać szamponu z butelki bezpośrednio na głowę, lecz wcześniej rozrzedzić go przed aplikacją. Świetnie sprawdzi się w tym celu tzw. metoda kubeczkowa. Wystarczy nalać porcję szamponu do kubeczka lub pustej butelki, dodać wodę, wymieszać całość i tak przygotowaną mieszankę wylać na głowę. A jak stosować szampon w kostce? Tu również warto najpierw spienić produkt. Możesz to zrobić w dłoniach lub w kubku czy zamykanym pojemniku.

Kolejną ciekawą metodą mycia głowy jest O-M-O, co oznacza kolejno: mycie, odżywka, mycie. Po zmoczeniu włosów nakładamy na nie odżywkę nawilżającą lub proteinową. W dalszej kolejności myjemy skórę głowy. Tu bardzo ważne jest, by nie wcierać szamponu w pasma po długości. Sama odżywka i szampon, który spłynie z głowy, powinny skutecznie oczyścić całe włosy. Ostatni krok to odżywka emolientowa. Działa ona wygładzająco, a przy tym tworzy na trzonie włosa warstwę ochronną, która zabezpiecza go przed czynnikami zewnętrznymi, jak również odparowywaniem wilgoci na zewnątrz.

Co jeszcze powinnaś wiedzieć o myciu włosów?

Ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest temperatura wody. Idealnie by była chłodna. Domknie ona łuski włosa oraz pory w skórze. Czy po myciu wycierasz włosy ręcznikiem, a następnie zawijasz w turban, który w dzieciństwie robiła ci mama? Zapomnij o tych przyzwyczajeniach. Ociekające pasma możesz delikatnie odcisnąć w bawełniany T-shirt, ewentualnie w ręcznik papierowy. Nie zakrywaj ich niczym, ponieważ ciepło i wysoka wilgotność sprzyjają rozwojowi bakterii.

Czy po myciu należy suszyć włosy, czy pozwolić im naturalnie wyschnąć? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które zaczynają świadomie dbać o swoją fryzurę. Warto sięgnąć po suszarkę, szczególnie jeśli jest wieczór i zamierzasz położyć się do łóżka. Wcześniej zabezpiecz końcówki olejkiem. Zawsze podczas suszenia włosów używaj chłodnego nawiewu i kieruj strumień powietrza w kierunku z góry na dół.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz