Różeniec górski – tajemnica odporności i energii

Rhodiola rosea, znana jako różeniec górski, to roślina, którą można spotkać w górskich partiach. Rośnie na wielu kontynentach naszego globu, między innymi w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Znajdziemy ją również w Polsce, w Sudetach i Karpatach. Właściwości różeńca górskiego od wieków wykorzystywane są w medycynie chińskiej i rosyjskiej – pomaga na dolegliwości związane z brakiem energii i wpływa na poprawę samopoczucia.

Skład i właściwości lecznicze różeńca górskiego

W skład różeńca górskiego wchodzi wiele cennych substancji, które mają pozytywny wpływ na nasz organizm, jak np. tyrozol czy rozawina. Dzięki licznym związkom biologicznym czynnym różeniec górski wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Ponadto suplementy diety, które powstały na jego bazie, chronią serce, regulują ciśnienie krwi i pozytywnie działają na naszą pamięć i koncentrację.

Jego stosowanie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, takich jak np. choroba Alzheimera. Korzenia różeńca górskiego są naturalnym antydepresantem, dlatego suplement diety na bazie tej rośliny zalecany jest osobom, które mają problem z tego typu dolegliwościami. 

Różeniec górski – prawdziwy pogromca stresu i ulubieniec sportowców 

Dzięki licznym związkom bioaktywnym zaliczającym się do adaptogenów, różeniec górski  zwiększa nasze zdolności przystosowawcze do zmiennych warunków środowiska, w tym także do bodźców stresowych. Adaptogeny zmniejszają negatywny wpływ stresu na nasz organizm, przywracają równowagę i normalizują jego funkcje. Dodatkowo badania osób, u których stosowano różeniec górski, wykazały, że poprawia on nastrój i znosi uczucie zmęczenia, które związane jest z ciągłym niepokojem. Dzięki temu roślina ta uważana jest za źródło energii. 

Suplement diety z korzeni tej rośliny wspiera pracę układu krwionośnego – dotlenia i odżywia komórki naszego organizmu. Wpływa to na osiąganie lepszych wyników sportowych. Preparaty zawierające różeniec nie są traktowane jako substancje dopingujące, więc można je bezpiecznie zażywać podczas zawodów. 

Różeniec górski – przeciwwskazania

Rhodiola rosea to roślina charakteryzująca się niską toksycznością. Nie należy stosować jej jednak z innymi lekami antydepresyjnymi oraz w porach wieczornych – wykazuje działanie pobudzające, które mogłoby przyczynić się do problemów ze snem.  Przeciwwskazaniem do jej przyjmowania jest również ciąża i karmienie piersią. 

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Dodaj komentarz